MEB tarafından Türkiye genelinde e-sınava geçilmiştir. 2019 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Adayları E-Sınav Takvimi açıklanmış ve sınav tarihleri aşağıda listelenmiştir. Artık merkezi ehliyet sınavları yerine sürücü adayları bir tablet bilgisayar üzerinden elektronik ehliyet sınavına girecekler. Ehliyetler artık çok daha hızlı alınacak!

2019 yılına ait Motorlu Taşıt Sürücü Adayları E-Sınav Takvimi aşağıda verilmiştir. Bu sınav takvimi bizlere yıl içerisinde yapılacak olan sınavların hangi tarihlerde yapılacağı, son başvuruların hangi tarihlerde yapılacağı ve direksiyon sınavının ne zaman yapılacağı gibi bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler ışığında kursumuza kayıt tarihlerinize karar verebilirsiniz. Aşağıda sınav tarihleri listelenmiştir.

E-Sınav takviminde Genel uygulama olarak her ayın 1'i 10'u arası başvurular alınır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir.

  • 1-10 Ocak, 1-10 Şubat, 1-10 Mart şeklinde her ayın 1'i 10'u arası başvurular alınır. Teorik sınav için 1 hafta içerisinde E-Sınav randevusu alınır. Yoğunluğa göre 15-20 gün içinde sınava girilir. Direksiyon Sınav Tarihleri, sürücü adayı E-Sınavdan geçtikten sonra MEB tarafından belirlenir

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir? Sınav biter bitmez sonuçlar alınıyor ve en yakın tarihli (ortalama 2-3 hafta içinde) direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Direksiyon sonuçları hemen öğreniliyor mu? Eskiden direksiyon sınav sonuçlarını gözetmenler kağıt üzerine doldurup akşam sonuçları akşam sürücü kursuna verirken yeni düzenlemeyle birlikte artık direksiyon sınavlarının puanlamaları anında tablet üzerinden yapılıyor ve direksiyon sınav sonuçları daha hızlı öğrenilebiliyor.

Ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar? Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 75 TL iken, direksiyon sınav ücreti 100 TL'dir.

Bilinçli Sürücü, Kazasız Gelecek İçin Cadde Sürücü Kursu

Tüm Hakları Saklıdır © 2024 | AdanaCaddeSurucuKursu.com
Tasarım Kodlama Hepsi Adana